יום שבת, 15 בספטמבר 2012

כרתים מאטאלה -ג'וני מיטשל

ראש השנה 14.09.12

כרתים מאטאלה -ג'וני מיטשל


לגבי שלום. הפעם נצא בטיסה קצרה לאחד האיים הקרובים אלינו, כרתים. האי כריתים הפך בשנתיים האחרונות לאחד ממקומות הנופש האהובים ביותר על הישראלים. ויש כמה סיבות טובות לכך: טיסה של שעה וחצי מביאה אותך היישר להרקליון, חופים נהדרים, אתרי בילוי, נופים מרהיבים ובעיקר כפרים כרתים ששומרים על המסורת.

. . . אני רוצה לקחת אותך ואת המאזינים אל מאטאלה (Matala),כפר קטן המרוחק מכול המוני התיירים הפוקדים את האי. ( אגב לכרתים מגיעים למעלה מ 5 מיליון תיירים בשנה, לעומת 2 מליון המגיעים לישראל). עוזבים את הרקליון ונוסעים כ- 75 ק"מ דרומה, חוצים את האזור ההררי שבחלקו מאוכלס בכפרים קטנים, כשלפתע מתגלה לעינינו מפרץ קטן עם חוף ים הנחשב לאחד מהיפים בכרתים, חוף חולי נעים ונוח לרחצה. המקום התפרסם לאורך שנים ארוכות בזכות מערות הקבורה שנחפרו בתקופה המינואית, מערות אלו גם שימשו את הרומאים. בתקופה מאוחרת יותר הם היו מקום מסתור לנוצרים הנרדפים.

בשנות ה 60 התפרסם המקום כאחד ממרכזי ההיפים הראשונים. ההיפים הגיעו למאטאלה והתמקמו במערות ששימשו עבורם כמקום מגורים. חוף הים השקט והמבודד, הצבע הטורקיז והחולות הלבנים יצרו אווירה מיוחדת של חופש, שאפשרה להם לבטא את עצמם ולהינות מאהבה חופשית.

תארו לכם את תושבי הכפר, נוצרים אורתודוכסים מבודדים מהעולם החיצוני שמעולם לא ראו תיירים לפתע שוטפים אותם אורחים צעירים שהביאו איתם רוח חיים משוחררת לחלוטין. אורח החיים הפרוע של הצעירים לא היה לרוח הכנסייה שהפעילה לאחר כמה שנים את החונטה המקומית שדאגה לגרש את ההיפים. בין הצעירים שהגיעו למאטאלה הייתה נערה צעירה בשם ג'וני מיטשל, בחורה צעירה שנולדה בקנדה ב 1943 שבאה לחפש את מזלה באי המבודד. היא מגיעה לאי בתחילת שנות ה 70 ופוגשת בחור צעיר בשם קרי, נער יפה תואר, אדום שער מרשים במיוחד. לאחר שהייה קצרה היא חוזרת לארצות הברית וכותבת שיר בשם CAREY שבו היא מתארת אותו בהערצה רבה. בשנים שלאחר מכן היא ממשיכה בהופעותיה בארצות הברית ואירופה ובין היתר מופיעה גם עם בוב דילן וג'ואן באאז.

בשנת 2010 מחליט ראש הכפר של מאטאלה להחזיר את הכפר למפת התיירות הבינלאומית ובדרך מקורית, בהתייעצות עם ראשי הכנסייה, הם מחליטים שבכול שנה יערך בחודש יוני פסטיבל של מוסיקת גאז בלוז פולק-רוק אותו סגנון שאפיין את ג'וני מיטשל בתחילת דרכה. הם מחפשים במשך חודשים ארוכים את מובילי תנועת ההיפים של אותם הימים, מוצאים אחדים מהם בגרמניה ואמריקה, מבאים אותם לאי וכך מתחיל הפסטיבל הראשון. ואכן, מדי שנה, במשך יומיים, מגיעים אלפי אנשים לעיירה הקטנה, נזרקים על החוף ונהנים מפסטיבל שמזכיר לרבים מאיתנו את ימי וודסטוק. בשנה האחרונה הם הרחיקו בדמיון ועיטרו את הכביש הראשי של העיירה המוביל לים באלפי ציורי גרפיטי. בין האומנים שהגיעו למקום הייתה גם ג'וני מיטשל שראתה בהגעתה למאטאלה מעין סגירת מעגל, ואכן בין ההמונים שבאו היה גם אותו גבר אדמוני שאותו היא כל כך אהבה.

גבי, גם אנחנו סוגרים היום שנה. נפרדים משנת תשע"ב ומקבלים באהבה את שנת תשע"ג.

לינק לשיר קארי

 http://youtu.be/jO4WXTIZ7Uw

The wind is in from Africa

Last night I couldn't sleep

Oh, you know it sure is hard to leave here Carey

But it's really not my home

My fingernails are filthy, I got beach tar on my feet

And I miss my clean white linen and my fancy French cologne

Oh Carey get out your cane

And I'll put on some silver

Oh you're a mean old Daddy

But I like you fine

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה