יום חמישי, 20 בפברואר 2020

גנאווים בקמיליה – מרוקו מדבר סהרה Gnaoua Khamlia

גנאווים בקמיליה – מרוקו מדבר סהרה  Gnaoua Khamlia
הישוב חמליה (Khamlia) נמצאת בדרום מזרח מרוקו,  כ 7 ק''מ דרומית לעיירה מרזוגה (Merzouga), במחוז אראשדייה (Errachida). במקום מתגוררים כיום כ 400 תושבים מוצאם האתני הוא גנואה וברברי Gnaoua and Berber הישוב נמצא למרגלות הדיונות הגדולה של ארג צ'בי Erg Chebh, במרוקו שבמדבר סהרה. שבט הגנאווה Gnaoua מהיישוב חמליה מקורו באפריקה השחורה שחי זה שנים רבות במדבר סהרה. אבות אבותיהם של השבט הגיעו, על גבי גמלים דרך המדבר ממרכז ומערב אפריקה לדרום מזרח מרוקו כעבדים. לאחר שחרורם מעבדות הם הפכו להיות נוודים שעסקו בעיקר בחיפוש אחר שטחי מרעה עבור העדרים שלהם.
לקראת שנות ה 50 ו ה 60 הם התבססו יחד עם הנוודים הברברים בעיירות ובערים שבמדבר. כך הוקם היישוב חמליה. מקורות הפרנסה העיקריים הם חקלאות, גידול משק חי ובשנים באחרונות גם מתיירות.
מדי שנה בחודש יולי או אוגוסט נערך הפסטיבל השנתי גדול של היישוב שנקרא סדקה Sadaka (בתרגום מנחה דתית) הוא מתקיים במשך 3 ימים. בשבועות שקודמים לפסטיבל מבקשים תושבי הכפר תרומות משכניהם הברברים. מדובר בתרומות כמו סוכר, תה מזון או כסף. המתנות שהתקבלו משמשות להכנה קוסקוס שיספיק לכל האורחים. ביום הראשון לפסטיבל שוחטים כבש והמוזיקה מתנגנת ללא הפסקה יום ולילה במשך שלושה ימים. ה"סדקה" מיועד לרפא את החולים ולהביא עליהם  ברכה קדושה המגיעה דרך המוסיקה והריקודים. אחדים מהמשתתפים מושפעים מקצב התופים והמוסיקה ונכנסים לאקסטזה. זאת חוויה דתית שמתקיימת באזורים אחרים של אפריקה, ברזיל והקאריבים. המוזיקה המושמעת בחמליה על ידי השבט היא לב לבו של המקום, היא מספרת את סיפור אבות השבט ועל ידי כך שומרת על המקור ותמיד מנוגנת בצורה המסורתית.
במהלך שנות ה 90, המוסיקה הייתה מנוגנת רק בימים הסדקה או באירועים משפחתיים מיוחדים כמו חתונות או טבילות. בתקופה הזו המוסיקה החלה לאבד מחשיבותה ורק אב המשפחה המשיך לנגן אותה, היה חשש שסמל תרבותי זה יאבד מערכו ויעלם. לכן החליט Zaid Oujeaa להתחיל ללמד את המוסיקה לילדים ובני נוער של היישוב חמליה. הוא בעצמו למד את המוסיקה מדודו. המטרה שלו הייתה קידום ושמירת התרבות המוסיקלית של עמו. ב 1995 קמה להקה  שנקראה  " יוני החול" הם מארחים תיירים ממרוקו ומחוץ לה ומשמיעה את המוסיקה. ללהקה יש השפעה כלכלית גדולה על הישוב חמליה בזכות התיירים הרבים המגעים למקום.
דני הירשטיין 2019
00972-522202050

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה