יום שישי, 10 במאי 2019


קריאה לשרות חובה בצבא המרוקאי. 05.05.19

 


בעיתון המקומי MAROC HEBDO  שvתפרסם במרוקו בחודש אפריל 2019  נכתב : " כל המרוקאים יגויסו לשרות צבאי ללא יוצא מן הכלל, לא חשוב מה התאריים שיש להם, רמת ההשכלה או המצב הסוציאו-אקונומי, כולם יהיו שווים". החל מהחודשים הקרובים יגויסו אלפי צעירים בגילאים 19 עד 25 לשרות צבאי של 12 חודשים. החלטת הממשלה התקבלה כבר ב 26.12.18 ובה נכתב שכל מרוקאי, מבלי יוצא מן הכלל, יגויס לצבא ויקבל את אותם התנאים. חוק זה לא חל על אנשים נשואים או תלמידים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה. הסטודנטים יגויסו לשרות הצבא עם סיום מסלול הלימודים.

חשוב לציין שגיוס כללי לא היה במרוקו מאז אוגוסט 2006, תאריך שבו הוחלט על ביטול חוק גיוס חובה. למעשה מאז 1980 ,שנה שבה פעל הצבא המרוקאי כנגד כוחות הפוליסריו באזור סהרה המערבית לא היה הצבא המרוקאי מעורב בכל פעילות צבאית.

מטרת הגיוס, הפעם, על פי העיתון, לא באה על מנת לחזק את שורות הצבא, אלא לתת פתרון סוציאלי לשכבת הצעירים במדינה. נכון לשנת 2019 אחד מכל שלושה צעירים מובטל.

הגיוס של הצעירים כפי שמתוכנן יתחלק לשני חלקים: בשלב הראשון שיימשך 4 חודשים יעברו המתגייסים 2 סדרות. סידרת חינוך שבמהלכה ילמדו היסטוריה כללית וצבאית. סידרה נוספת  לחיזוק המשמעת העצמית ופעילות גופנית. שלב שני שיימשך 8 חודשים יתחלק לשני חלקים: חודש ראשון הכשרה טכנית ושיבוץ ליחידות ומחלקות צבאיות. החלק השני שיימשך 7 חודשים יעסקו המגויסים בפיתוח מיומנויות אישיות כל אחד לפי יכולתו.

לגיוס עצמו יש גם ערך סוציאלי חשוב, חלק גדול מהמגויסים לא יהיו עוד בודדים, אלה חלק מהקהילה הלאומית שנושאת עימה את ההיסטוריה המרוקאית, את השפה, הרוח הלאומית על עומקה התרבותי. תהליך זה של שרות צבאי יביא את הצעירים להיות שותפים לגורל הלאומי, לאתגרים שבפניהם עומדת המדינה ולחזון של מדינתם. שנת השרות תכשיר אותם להתמודד עם סיכונים ומצבים המאיימים על ריבונות ושלמותה הטריטוריאלית של הממלכה. השרות הצבאי, כפי שהוא מתוכנן, ישפיע ללא ספק על מבנה האישיות של המתגייס, ובהכרח גם אופי החברה המרוקאית.

בשלב הראשון מתוכנן לגייס  כ- 10000 אנשים (עד סוף שנת 2019). בשנת 2020 יגדל מספרם לכ15000 . תחזית זו אינה מספקת את הגורמים הממשלתיים שרוצים לראות יותר ויותר מגויסים.

ההערכה בקרב הממשלה שהקריאה לחזור לשרות צבאי תענה בחיוב באה על רקע של משבר קשה שעובר על השכבה הצעירה במשך השנים האחרונות. הצעירים, חלקם הגדול חסרי עבודה, ללא הכוונה, סוחרים בסמים וללא תייקוה. שיכבה זו של האוכלוסייה היא בראש סולם המפגינים המוחים כנגד השלטון. לכן החזרה לשרות הצבאי, לדברי מקורות ממשלתיים, תיתן לצעירים הזדמנות ותקווה לטעם טוב יותר בחיים.

מתוך סקר ראשוני עולה שאחוז הבנות, שהשרות הצבאי עבורם לא היה חובה עד היום, הוא גבוה במיוחד. ההיענות הגבוהה באה מהבנות המתגוררות מחוץ לעיר הגדולה, בכפרים ובעיירות המרוחקות. השירות הצבאי מתקבל אצל חלק מהצעירים כשירות חובה מקודש למדינה. למרות הערכה שתהיה הענות גבוהה לקריאה להתגייס, חושבים גורמים בכירים שחייבת להיעשות פעולה הסברתית מקיפה יותר. הצעירים של היום מחוברים לרשתות האינטרנט שמספקות להם את האינפורמציה שהם מחפשים, לא מן הנמנע שגורמים מסוימים ינסו למנוע מהצעירים להתגייס ולעורר תסיסה, לכן חייבים לספק להם את כל המידע המדויק על תנאי השרות על כל פרטיו ויתרונותיו.

אין ספק שמהלך זה של המלך והפרלמנט בא לחזק את שורות המאמינים והתומכים בשלטון והמשטר הנוכחי שעובר בזמן האחרון טלטלה. הגיוס לשורות הצבא והמשטרה שנאמנים למלך היו לאורך השנים מצד אחד הפגנת נאמנות לבית המלוכה ומצד שני מקור פרנסה טוב וחשוב.

לאחרונה פרסם עיתון מקומי בשם Le quotidien Al Massae כתבה מאוד מדאיגה שכותרתה " מספר מועמדים שזומנו לשרות צבאי בחרו לעזוב את מרוקו. מצב זה מדאיג את שלטונות ספרד לנוכח הגעתם של צעירים מרוקאים רבים לתחום המדינה". העיתון מוסיף  וכותב, מספר רב של מועמדים שזומנו לשרות החובה העדיפו לברוח לאדמת ספרד. משרד הפנים איים שכל אלו שמפרים את החוק ינקטו נגדם הליכים משפטים. הוא גם פנה לגורמים רשמיים שמנפיקים לצעירים תעודות מזויפות הפוטרות אותם מהשירות ואיים גם עליהם בהליכים משפטיים..

חשוב לציין שגיוס המחזור הראשון שהחל בתאריך 09.04.19 ימשך חודשיים, תחילת השרות של מחזור זה הוא בספטמבר 2019.

כתב : דני הירשטיין


10.05.2019
 


 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה